Wejście statku Maersk La Gustav na mieliznę w Cieśninie Mesyńskiej

Wczesnym rankiem dnia 10 stycznia 2017 br na mieliznie osiadł 366-metrowy kontenerowiec kompani Maersk Line – statek MV Gustav był przy przechodzeniu przez Tranzyt w pobliżu miasta Torre Cavallo, w południowych Włoszech. Kontenerowiec płynął z Rijeki w Chorwacji do Portu w Gioia Tauro, który jest największym portem Włoch pod względem przeładunku kontenerów.
Włoska Straż Graniczna podaje, że wbrew pozorom i groźnie wyglądającej sytuacji podczas inspekcji statku w wyniku kolizji nikt nie ucierpiał, nie ma również uszczerbków w kondycji kadłuba. Wokół MV Gustav nie dostrzeżono wycieków uleju oraz innych materiałów niebezpiecznych.
Statek kilka godzin po wypadku został ostatecznie uwolniony przy pomocy trzech holowników, które zostały wezwane na miejsce z pobliskich portów Messina i Milazzo, a następnie został on eskortowany do portu w Gioia Tauro, położony na północ od miejsca zdarzenia.

W sprawie przyczyn wypadku obecnie trwają dochodzenia prowadzone przez Włoski Coast Guard i towarzystwo klasyfikacyjne statku.

Współrzędne wypadku:
φ=38° 14’ 52.1” N
λ=015° 40’ 43.7” E

Informacje o statku:
Numer IMO: 9359038
Call Sign: OUJK2
Bandera: Dania
Typ AIS: Cargo – Hazard A (Major)
GT: 99002 – TEU
DWT: 127015 t
Długość: 366.89m ×
Szerokośś: 42.94m
Rok Budowy: 2008

Trasa statku jak zobaczyć miejsce wejścia na mielizne?
1.Należy wejśc na stronę Marinetraffic.com

2. Następnie wcisnąć Button “Past Track” w zakładce Voyage Info. Informacja ta będzie dostępna do czasu podania nazwy kolejnego portu docelowego w odbiorniku AIS, po czym obecnie darmowa informacja będzie możliwa jedynie do wyświetlenia w opcji posiadania konta premium w serwisie marinetraffic.com

Źródło informacji, zdjęć oraz filmu: Italian Coast Guard

Autor: Patryk Babiński