Wodowanie zdalnie sterowanych pojazdów!

Jako koło Naukowe Filambda uczestniczyliśmy w pierwszym wodowaniu zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych typu ROV: VideoRay Pro 4 oraz Chasing M2.

W ostatnim okresie Katedra Nawigacji i Hydrografii Morskiej wzbogaciła się o dwa zdalnie sterowane pojazdy podwodne z przeznaczeniem do wykonywania i wspierania prac hydrograficznych. Na razie pojazdy posłużą do szkolenia studentów.

Jak podaje producent VideoRay Pro 4 to jeden z najbardziej zaawansowanych, wydajnych i wszechstronnych małych pojazdów typu ROV dostępnych obecnie na rynku. Jest całkowicie sterowany komputerowo. Posiada na wyposażeniu sonar oraz nawigację podwodną USBL. Przeznaczony jest do pracy na akwenach do 300 m głębokości. Kolejny pojazd, który zachwycił nas kompaktowością i możliwościami manewrowymi to Chansing M2. Bardzo zwrotny wyposażany w 8 pędników o lekkiej konstrukcji wyposażony w kamerę 4K.

To naprawdę zaawansowane technologicznie pojazdy ROV (rodzaj zdalnie sterowanej bezzałogowej jednostki pływającej zdolnej do zanurzenia i przebywania pod powierzchnią wody, wykorzystywanej w szerokim zakresie celów badawczych, naukowych, przemysłowych i militarnych). Zapraszamy do galerii. Zdjęcia przedstawiają wodowanie pojazdów na basenie głębokowodnym AMW oraz pierwsze szkolenie w warunkach rzeczywistych w basenie Mariny Gdynia.

Dodaj komentarz